Hoeveel watt voeding heeft je gaming-pc nodig? Zo reken je het uit
Het is een van de vragen die het vaakst in Google worden getikt door wie een pc samenstelt: hoeveel watt moet de voeding hebben? Het antwoord staat gewoon bij de fabrikant van je videokaart, maar er staan vaak twee verschillende getallen, en ze zeggen niet hetzelfde. In dit stuk zetten we het advies van NVIDIA en van ASUS per kaart naast elkaar, rekenen we drie builds door en leggen we uit waarom de fabrikant van jouw kaart het laatste woord heeft.
Het korte antwoord: kijk naar je videokaart
In een gaming-pc gebruikt de videokaart verreweg de meeste stroom. Daarom geven NVIDIA en de kaartfabrikanten per kaart een aanbevolen vermogen voor de hele pc op, niet alleen voor de kaart. Dat getal is je startpunt. Hieronder het advies van NVIDIA voor de Founders Edition, en ernaast wat ASUS adviseert voor zijn eigen ROG-kaarten met dezelfde chip.
| Videokaart | Verbruik kaart (NVIDIA) | Voeding volgens NVIDIA | Voeding volgens ASUS (ROG) |
|---|---|---|---|
| RTX 5090 | 575 W | 1000 W | 1000 W (Astral), 1200 W of meer (Astral Edition 20, Matrix) |
| RTX 5080 | 360 W | 850 W | 850 W (Astral) |
| RTX 5070 Ti | 300 W | 750 W | 850 W (Strix) |
| RTX 5070 | 250 W | 650 W | 750 W (Strix) |
| RTX 5060 Ti | 180 W | 600 W | verschilt per model |
| RTX 5060 | 145 W | 550 W | verschilt per model |
Twee dingen springen eruit. Het advies voor de hele pc ligt ruim boven het verbruik van de kaart zelf, en bij de RTX 5070 en 5070 Ti adviseert ASUS 100 W meer dan NVIDIA. Beide hebben een reden, en die leggen we hieronder uit.
Wil je alleen het antwoord: neem het hoogste van de twee getallen die bij jouw kaart horen. Heb je een ROG-kaart, dan is dat het getal van ASUS.
Waarom NVIDIA een hele pc rekent
Het verbruik van de kaart, bij NVIDIA "totaal grafisch vermogen", is wat de kaart zelf trekt bij volle belasting. De voeding moet ook de processor, het moederbord, het geheugen, de SSD's, de ventilatoren en de verlichting voeden. Daarom rekent NVIDIA met een complete pc. In de voetnoot staat welke: het minimum is gebaseerd op een pc met een AMD Ryzen 9 9950X, en de stroomvereisten kunnen verschillen per systeemconfiguratie.
Dat is een belangrijk detail. De Ryzen 9 9950X heeft volgens AMD een TDP van 170 W. Gebruik je een zuinigere processor, dan heb je in theorie wat ruimte. Gebruik je een processor die meer trekt, dan zit je juist krapper dan het advies doet vermoeden.
Verder gaan de getallen van NVIDIA over de Founders Edition, NVIDIA's eigen uitvoering. Kaarten van ASUS, MSI of Gigabyte met dezelfde chip zijn vaak sneller afgesteld en mogen meer stroom trekken. NVIDIA zegt daar zelf over dat de specificaties gelden voor de kaart zoals NVIDIA hem bouwt, en dat de uitvoeringen van partners kunnen verschillen.
Waarom ASUS vaak hoger zit
De ROG-kaarten van ASUS zijn zwaarder uitgevoerd dan de Founders Edition: meer koeling, een hogere kloksnelheid en vaak een OC-stand die de kaart nog verder laat gaan. De ROG Strix RTX 5070 Ti OC haalt in die stand volgens ASUS een boost tot 2625 MHz. Een hogere klok betekent meer verbruik, en dat zie je terug in het voedingsadvies: 850 W in plaats van de 750 W van NVIDIA.
Het uiterste voorbeeld is de ROG Astral RTX 5090 Edition 20, de jubileumkaart van ROG. ASUS adviseert daarvoor 1200 W of meer, 200 W boven het advies van NVIDIA voor een gewone RTX 5090. Hetzelfde geldt voor de Matrix RTX 5090.
De regel is dus eenvoudig: de fabrikant van jouw kaart weet hoe zijn kaart is afgesteld, en zijn advies gaat voor. Staat er op de doos of de productpagina van je kaart een hoger getal dan bij NVIDIA, neem dan dat hogere getal. Bij al onze ROG-kaarten staat het aanbevolen vermogen op de productpagina, onder de specificaties.
De processor: de tweede grote verbruiker
Na de videokaart is de processor de grootste verbruiker. Bij AMD staat daarvoor de TDP op de productpagina, bij Intel het basisvermogen en het maximale turbovermogen. Dat laatste is bij Intel het getal om mee te rekenen, want een Core Ultra mag kortdurend tot dat vermogen gaan.
| Processor | Volgens de fabrikant |
|---|---|
| AMD Ryzen 7 9800X3D | TDP 120 W |
| AMD Ryzen 7 9700X, Ryzen 5 9600X | TDP 65 W |
| AMD Ryzen 9 9900X | TDP 120 W |
| AMD Ryzen 9 9950X3D, Ryzen 9 9950X | TDP 170 W |
| AMD Ryzen 9 9950X3D2 | TDP 200 W |
| Intel Core Ultra 9 285K, Ultra 7 265K, Ultra 7 270K Plus | 125 W basis, maximaal 250 W turbo |
| Intel Core Ultra 5 245K, Ultra 5 250K Plus | 125 W basis, maximaal 159 W turbo |
Je ziet meteen waarom het uitmaakt. Een pc met een Ryzen 7 9800X3D vraagt van de processor tot 120 W, een pc met een Core Ultra 9 285K tot 250 W. Dat verschil van 130 W haal je niet uit een zuinigere videokaart. De 9800X3D is daardoor niet alleen een van de snelste gamingprocessors, hij is ook zuinig: in een build met een stevige kaart geeft hij je ruimte.
Een TDP is geen exacte meting van wat een processor op een bepaald moment trekt; het is een ontwerpgrens die de fabrikant opgeeft. Voor het kiezen van een voeding is het de beste houvast die je hebt, omdat het de waarde is waar het moederbord en de koeling op ingesteld worden.
Zelf rekenen in drie stappen
Wil je controleren of het advies bij jouw build past, of heb je een processor die zwaarder is dan de Ryzen 9 9950X waar NVIDIA mee rekent, dan kun je het zelf uitrekenen. Dit is onze vuistregel, geen norm van een fabrikant, maar hij komt goed overeen met de adviezen hierboven.
- Tel het verbruik van de kaart en de processor op. Voor de kaart het getal van de fabrikant, voor de processor de TDP of het maximale turbovermogen.
- Tel er 100 W bij op voor de rest. Moederbord, geheugen, SSD's, ventilatoren, pompen en verlichting. In een normale gaming-pc blijft dat daaronder; met veel ventilatoren of een waterkoeling met een groot scherm zit je er dichter bij.
- Neem daar minstens een kwart bovenop en kies de eerstvolgende maat. Die ruimte vangt korte pieken op, laat de voeding in zijn rustige middengebied werken en geeft je ruimte voor een zwaardere kaart later.
Vergelijk je uitkomst daarna met het advies van de fabrikant van je kaart, en neem de hoogste van de twee.
Voorbeeld 1: Ryzen 7 9800X3D met een ROG Strix RTX 5070 Ti OC
Kaart 300 W, processor 120 W, rest 100 W: samen 520 W. Een kwart erbovenop geeft 650 W, dus de eerstvolgende gangbare maat is 750 W. Dat is precies het advies van NVIDIA. ASUS adviseert voor deze Strix-kaart 850 W, en dat getal gaat voor. In onze configurator past daar de ROG Strix 850W Platinum met ROG Equalizer bij, of de Strix 1000W als je ruimte wilt voor een zwaardere kaart later.
Voorbeeld 2: Core Ultra 9 285K met een ROG Astral RTX 5080 OC
Kaart 360 W, processor tot 250 W, rest 100 W: samen 710 W. Een kwart erbovenop geeft bijna 890 W, dus de eerstvolgende maat is 1000 W. NVIDIA en ASUS noemen allebei 850 W voor deze kaart, maar dat advies rekent met een processor die minder trekt dan de 285K. Hier geeft zelf rekenen een beter antwoord: neem 1000 W, zoals de ROG Thor 1000W Platinum III of de Strix 1000W met Equalizer.
Voorbeeld 3: Ryzen 9 9950X3D met een ROG Astral RTX 5090 Edition 20
Hier hoef je niet te rekenen: ASUS adviseert 1200 W of meer, en dat is het minimum. Zelf narekenen gaat bij deze kaart ook niet goed, want ASUS stelt hem veel ruimer af dan een gewone RTX 5090 en dan zegt het verbruik van NVIDIA weinig. Houd het advies van ASUS aan, en neem ruimte erbovenop als je ook een Ryzen 9 9950X3D gebruikt. Een ROG Thor 1200W Platinum III is het minimum, een Thor 1600W Titanium III EVO geeft echte ruimte en heeft twee Equalizer-kabels in de doos.
Kan een voeding te zwaar zijn?
Nee, niet in de zin dat er iets misgaat. Een voeding levert alleen wat de pc vraagt. Een pc die tijdens het gamen 450 W gebruikt, trekt uit een voeding van 1600 W ook 450 W. Er wordt niets "doorgedrukt".
Een veel te zware voeding heeft wel drie nadelen. Hij kost meer bij aanschaf. Hij is vaak groter: de Thor 1600W Titanium III is 200 mm diep, tegen 160 mm voor de Strix-voedingen, en dat moet in je kast passen. En voedingen halen hun beste rendement doorgaans in het middengebied van hun vermogen, niet bij een heel lage belasting. Wie met een gemiddelde gamingbuild een voeding van 1600 W neemt, laat hem het grootste deel van de tijd ver onder dat middengebied draaien.
Te licht is het echte risico. Een voeding die tegen zijn grens aan draait, wordt warm en luid, en een korte piek van de videokaart kan de beveiliging laten ingrijpen. Dan valt de pc midden in een spel uit. Dat is het moment waarop mensen denken dat hun kaart kapot is, terwijl de voeding gewoon te klein was.
Wat betekent 80 PLUS?
Op bijna elke voeding staat een 80 PLUS-logo: Bronze, Silver, Gold, Platinum of Titanium. Dat is een certificering voor rendement, het deel van de stroom uit het stopcontact dat daadwerkelijk bij je onderdelen aankomt. De rest gaat verloren als warmte.
Volgens het 80 PLUS-programma haalt elke gecertificeerde voeding minstens 80 procent rendement bij 10, 20, 50 en 100 procent van zijn vermogen. Gold, Platinum en Titanium stellen daar steeds strengere eisen bovenop. Alle voedingen in onze configurator zijn Platinum of Titanium.
Wat het in de praktijk betekent: een zuinigere voeding wordt minder warm, en een voeding die minder warm wordt, kan zijn ventilator langzamer laten draaien of helemaal stilzetten. De Strix- en Thor-voedingen hebben daarvoor een 0dB-knop: zet je die aan, dan blijft de ventilator bij lage belasting stil. Op je stroomrekening scheelt het weinig per uur, maar een pc die elke avond uren draait, merkt het over een jaar wel.
80 PLUS zegt niets over kwaliteit of levensduur. Een goede graadmeter daarvoor is de garantie: ASUS geeft op de Strix- en Thor-voedingen 10 jaar.
ATX 3.1 en de 16-pin-aansluiting
De RTX 50-kaarten krijgen hun stroom via één 16-pin-aansluiting, officieel 12V-2x6. NVIDIA legt bij de Founders Edition een verloopstuk in de doos waarmee je meerdere gewone 8-pin-kabels kunt gebruiken: vier voor de RTX 5090, drie voor de RTX 5080, twee voor de RTX 5070 Ti en de RTX 5070, en één voor de RTX 5060 Ti en 5060.
Dat werkt, maar NVIDIA raadt in de voetnoot bij het voedingsadvies een PCIe CEM 5.1-compatibele voeding aan. In winkels heet dat meestal een ATX 3.1-voeding. Zo'n voeding heeft een eigen 16-pin-kabel die rechtstreeks in de kaart gaat. Minder kabels, geen verloopstuk, en een kabel die bedoeld is voor het vermogen van de kaart: NVIDIA noemt voor de RTX 5090 een kabel van 600 W of meer, voor de RTX 5080 450 W en voor de RTX 5070 Ti en 5070 300 W.
Op twee na zijn alle ROG-voedingen in onze configurator ATX 3.1; de Loki 750W en de witte Loki 850W zijn ATX 3.0. Bij de nieuwste uitvoeringen zit er een ROG Equalizer-kabel in de doos, een 16-pin-kabel die volgens ASUS de warmte in kabel en stekker beperkt. De Strix 850W, 1000W en 1200W met Equalizer hebben er één, de Thor 1600W EVO twee. Heb je al een ATX 3.1-voeding, dan is de Equalizer-kabel ook los te koop.
Eén regel geldt voor elke 16-pin-kabel: druk de stekker aan beide kanten volledig in tot hij vastklikt, en buig de kabel niet vlak achter de stekker. Een stekker die half in de aansluiting zit, is de bekendste oorzaak van een warm wordende aansluiting.
Een kleine kast: SFX-L
Bouw je in een kleine kast voor een mini-ITX-moederbord, dan past een gewone ATX-voeding vaak niet. Daarvoor is er het kleinere SFX-L-formaat. De ROG Loki-voedingen meten 125 bij 125 bij 63,5 mm, tegen 160 bij 150 bij 86 mm voor een Strix.
Klein betekent niet zwak. De ROG Loki SFX-L 1200W Titanium levert evenveel als de grootste Strix, en neemt daarvoor ongeveer de helft van de ruimte in. Voor lichtere builds zijn er de Loki 1000W, de Loki 850W en de Loki 750W, alle drie Platinum. Let bij een kleine kast wel extra op de lengte van je videokaart en op de luchtstroom: een kleine kast warmt sneller op, en dan is ruimte in het vermogen nog meer waard.
Welke ROG-voeding bij welke build
In onze ROG-build configurator delen we de voedingen in dezelfde klassen in als de rest van de build. Zo past de voeding altijd bij de kaart die in die klasse hoort.
| Klasse | Videokaart in die klasse | Voedingen |
|---|---|---|
| S | RTX 5090, RTX 5080 | Thor 1000W Platinum III, Thor 1200W Platinum III, Thor 1600W EVO, Loki 1200W Titanium, Thor 3000W Edition 20 |
| A | RTX 5070 Ti | Strix 1000W, Strix 1200W met Equalizer, Loki 1000W |
| B | RTX 5070 | Strix 850W met Equalizer, Loki 850W |
| C | instap | Loki 750W |
De voedingen in klasse A en B liggen een maat of meer boven het advies van NVIDIA. Dat past bij de ROG Strix-kaarten in de configurator, waarvoor ASUS hoger adviseert. Wie in klasse S met een Core Ultra 9 bouwt en een RTX 5090, kiest beter niet de Thor 1000W, ook al staat die in dezelfde klasse.
Eerlijk verhaal over onze configurator: die controleert het vermogen niet automatisch. Kies je zelf een lichtere voeding dan bij je kaart past, dan houdt hij je niet tegen. Daarom staat bij elke zware kaart de voedingseis in de omschrijving, en daarom bestaat dit artikel.
Veelgestelde vragen
Hoeveel watt voeding heb ik nodig voor een RTX 5090?
NVIDIA noemt 1000 W voor de RTX 5090, gemeten met een Ryzen 9 9950X. ASUS adviseert voor de ROG Astral RTX 5090 ook 1000 W, en voor de Astral RTX 5090 Edition 20 en de Matrix RTX 5090 1200 W of meer. Kijk altijd naar het advies van de fabrikant van jouw kaart.
Is 750 W genoeg voor een RTX 5070 Ti?
Voor de Founders Edition noemt NVIDIA 750 W. ASUS adviseert voor de ROG Strix RTX 5070 Ti en de Strix RTX 5070 Ti OC 850 W. Heb je een ROG Strix-kaart, neem dan 850 W.
Hoeveel watt voeding heeft een gaming-pc met een RTX 5070 nodig?
NVIDIA noemt 650 W voor de RTX 5070. ASUS adviseert voor de ROG Strix RTX 5070 en de Strix RTX 5070 OC 750 W.
Kan een te zware voeding kwaad?
Nee. Een voeding levert alleen wat de pc vraagt, dus een pc die 400 W gebruikt trekt ook uit een 1600 W-voeding 400 W. Een veel te zware voeding kost wel meer bij aanschaf en werkt bij lage belasting minder efficiënt dan in het middengebied.
Wat betekent 80 PLUS Platinum of Titanium?
80 PLUS is een certificering voor rendement. Elke gecertificeerde voeding haalt minstens 80 procent rendement bij 10, 20, 50 en 100 procent belasting. Gold, Platinum en Titanium zijn strengere niveaus: hoe hoger, hoe minder stroom er als warmte verloren gaat.
Heb ik een ATX 3.1-voeding nodig voor een RTX 50-kaart?
Het hoeft niet, maar NVIDIA raadt een PCIe CEM 5.1-compatibele voeding aan. Zo'n voeding, meestal aangeduid als ATX 3.1, heeft een eigen 16-pin-kabel (12V-2x6) voor de videokaart, zodat je geen verloopstuk met meerdere 8-pin-kabels nodig hebt.
Kort samengevat
- Begin bij je videokaart. NVIDIA en de kaartfabrikanten geven per kaart een advies voor de hele pc.
- Het advies van de fabrikant van jouw kaart gaat voor. ASUS adviseert voor de ROG Strix RTX 5070 en 5070 Ti 100 W meer dan NVIDIA, en voor de Astral RTX 5090 Edition 20 1200 W of meer.
- Let op je processor. NVIDIA rekent met een Ryzen 9 9950X. Een Core Ultra 9 285K mag tot 250 W trekken; reken dan zelf na.
- Zelf rekenen: kaart plus processor plus 100 W, een kwart erbovenop, en dan de eerstvolgende maat.
- Te zwaar kan geen kwaad, te licht wel. Een te lichte voeding kan de pc laten uitvallen bij een piek.
- Kies ATX 3.1 voor een RTX 50-kaart, met een eigen 16-pin-kabel, en druk die stekker volledig aan.
- Kleine kast: de Loki-voedingen in SFX-L leveren tot 1200 W in ongeveer de helft van de ruimte van een ATX-voeding.
Waar je de voedingen bij ons vindt
Alle voedingen uit dit stuk staan op de merkpagina van ASUS ROG, met de actuele winkelprijs en een link naar de shop. Op elke productpagina van een ROG-videokaart staat onder de specificaties welk vermogen ASUS voor die kaart adviseert.
Wil je een complete machine, dan stel je die samen in de ROG-build configurator. Daar bouwen wij het systeem, met een eigen prijs die kan afwijken van de winkelprijzen op de productpagina's.
Bronnen
- NVIDIA · GeForce RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070-familie en RTX 5060-familie, voor het verbruik per kaart, het vereiste systeemvermogen, de aansluitingen en de voetnoot over het testsysteem met de Ryzen 9 9950X.
- ASUS ROG, de specificatiepagina's van de ROG Astral- en Strix-kaarten voor het aanbevolen vermogen per kaart, en van de ROG Strix-, Thor- en Loki-voedingen voor afmetingen, aansluitingen, de ROG Equalizer-kabel en de garantie.
- AMD · Ryzen 9000-serie, voor de TDP per processor.
- Intel · Core Ultra 200S, voor het basis- en het maximale turbovermogen per processor.
- CLEAResult · 80 PLUS Program Details, voor de eisen van de 80 PLUS-certificering.
Specificaties en adviezen zijn gecontroleerd op 14 oktober 2026. De rekenregel in dit artikel is onze eigen vuistregel en geen norm van een fabrikant. Bij twijfel gaat het advies van de fabrikant van je videokaart voor.